Azbil MCW400A100
8 pages
Loading...
8
HyperTerminal setup
(1) From the [File] menu, select
[Properties] to open the screen
shown in the figure below. Set
[Connection Method]. Click the
[Modem Setting] button.
(2) S
et the communications settings
as shown:
Transmission speed (B)
: 9600
Date length (D): 8
Parity (P): Odd
Stop bit (S): 1
Flow control (F): Xon/Xoff
Then, click the [OK] button.
(3) Click the [Settings] tab seen in
step (1), and the screen shown in
the figure below will appear.
Click the [ASCII Settings] button.
(4) Configure the settings as shown
below and click [OK]. The screen
returns to that shown in step (3).
Click [OK] again.
Specifications
External dimensions
Panel cutout dimensions
A. S. OUT
SW.OUT
ch
1
Note: Dimensions exclude mounting
part and mounting retainer
70
+0.6
 0
+0.6
Unit: mm
Unit: mm
Item Specification
Flow rate display 7 segment LED, 3 digit display
Flow rate display Selectable from: disabled, 2, 4, and
moving average function 8 times
(shown every 125 ms)
Disabled: no moving average display
Twice: average of 2 flow rates every
125 ms
4 times: average of 4 flow rates every
125 ms
8 times: average of 8 flow rates every
Output indication
(SW.OUT)
Red LED lights up when output is ON
Auto scan channel Green LED for the displayed
display channel lights up
Console keys : up, : down, : mode
Communications RS-232C communications
Operating temperature -10 to +50°C (without condensation
without freezing)
Storage temperature -20 to +80°C (without condensation
without freezing)
Dielectric strength 500Vac 1min
Insulation resistance 100M or more (500Vdc megger)
Vibration resistance 88.3 m/s
2
(total amplitude 1.5mm 10 to
55Hz)
Shock resistance 490 m/s
2
(non-repeated shock)
Case material PBT
Mass Approx. 45g (without cables)
Item Specification
Power 24Vdc +/- 10%
Supply voltage for flow 24Vdc +/- 10%
sensor
Current consumption 100mA max (not including flow sensor