Dimplex BF33ST/DX
24 pages
Loading...
LISTINGS AND CODE APPROVALS
fixed and location-dedicated electric room heaters.
MODEL SPECIFICATIONS
Model
Number
Description Voltage Volts
Rated Power Watts
Remote
Control
Wall
Thermostat
Refractory
Brick Look
AMPS
No Heat
120 Volt
AMPS
120
Volt
208
Volt
240
BF33ST
33”
Standard
120/120/208/
240
245/1440/2100/
Option Option N/A 2.0 12.0 10.10 11.25
BF33DX 33” Deluxe
Option Option Included 2.0 12.0 10.10 11.25
BF39ST
39”
Standard
BF39DX 39” Deluxe
BF45ST
45”
BF45DX 45” Deluxe
Option Option Included 2.0
12.0
NOTE: Power ratings shown include the light bulbs and motors (275 watts)
WARNING
The installation of the fireplace unit must comply with the applicable Local and/or National
Electrical Codes and utility requirements. This installation should be entrusted to duly qualified
personnel where required by law.
STEP-BY-STEP INSTALLATION (Note: Please read all instructions before installing)
1. Rough in framing opening following the recommended dimensions located in
(Section A: Framing).
2. Allow 8” of service cable for connecting power supply wire to junction box on fireplace