Ebyte E07-900M10S - Overview; Brief Introduction; Key Features; Application Areas
Ebyte E07-900M10S
11 pages
Loading...
Chengdu Ebyte Electronic Technology Co.,Ltd E07-900M10S User Manual
Copyright ©2012–2021,Chengdu Ebyte Electronic Technology Co.,Ltd.
1 OVERVIEW
1.1 Brief Introduction
E07-900M10S is an independently developed 410-450MHz SMD wireless
module based on the CC1101 chip produced by Texas Instruments (TI), using
industrial-grade high-precision 26MHz crystal oscillator.
Due to the adoption of the already mature CC1101 chip as the core of the
module, its stability has won unanimous praise from users, and there is no need to
worry about compatibility. This module is mainly aimed at smart home, industry,
scientific research and medical, and short-distance wireless communication
equipment. It can provide extensive hardware support for data packet processing,
data buffering, burst transmission, received signal strength indicator (RSSI), clear
channel assessment (CCA), link quality indicator, and wireless wake-up (WOR).
tool.
1.2 Features
The measured communication distance can reach 1500m;
Maximum transmission power of 10mW, software multi-level adjustable;
Support the license-free ISM 868MHz/915MHz band;
Support air date rate of 0.6k500kbps;
Support multiple modulation modes (OOKASKGFSK2-FSK4-FSK and MSK)
Independent 64-byte RX FIFO and TX FIFO;
Support 2.53.6V power supply, power supply over 3.3 V can guarantee the best performance;
Industrial grade standard design, support -40 ~ 85 °C for working over a long time;