Ebyte E07-900M10S - Specification and Parameters; Limit Parameters; Operating Parameters
Ebyte E07-900M10S
11 pages
Loading...
Chengdu Ebyte Electronic Technology Co.,Ltd E07-900M10S User Manual
Copyright ©2012–2021,Chengdu Ebyte Electronic Technology Co.,Ltd.
Health care products;
Advanced Meter Reading Architecture(AMI);
Automotive industry applications.
2 Specification and Parameter
2.1 Limit Parameter
Main parameter
Performance
Remark
Min
Max
Power supplyV
0
Voltage over 3.6V will cause permanent damage to
module
Blocking power
dBm
10
Chances of burn is slim when modules are used in
short distance
Operating temperature
-40
Industrial grade
2.2 Operating Parameter
Main parameter
Remark
Min
Typical
Max
Operating voltage
V
1.8
3.3 V ensures output power
Communication level
V
3.3
For 5V TTL, it may be at risk of burning down
Operating temperature
-40
Industrial grade
Operating frequencyMHz
855
Support ISM band
Power
Consump-
tion
TX current
mA
36
Instant power consumption
RX current
mA
18
Sleep current μA
0.6
Shut down by software
Max TX powerdBm
9.5
Receiving sensitivity
dBm
-105
Air data rate is 1.2kbps
Air data rate
bps
0.6k
500k
Controlled via user’s programming
Description
Reference distance
1.5km
Test condition
clear and open area, antenna gain: 5dBi
antenna height: 2.5m
air data rate: 1.2kbps
FIFO
64Byte
Maximum length of a single transmission
Crystal Oscillator
26MHz
10ppm