Goodwe GW1500-SS - User Manual
Goodwe GW1500-SS
62 pages
Loading...
User Manual
GOODWE SS SERIES
Ver 02
已发行
Questions and Answers
  • E
    Emma ElliottAug 16, 2025
    What to do if my Goodwe Inverter shows Utility Loss?
    • M
      Micheal PierceAug 16, 2025
  • I
    isaacandrewsAug 19, 2025
    How to fix Over Temperature error on Goodwe GW1500-SS Inverter?
    • N
      Nathan SanchezAug 19, 2025
  • P
    Pedro Torres DDSAug 21, 2025
    What to do if Goodwe GW1500-SS shows Ground I Failure?
    • K
      kellieweaverAug 22, 2025
  • N
    Nicholas DavisAug 25, 2025
    How to troubleshoot Isolation Failure on a Goodwe Inverter?
    • S
      Steven MckeeAug 26, 2025
    Nicole ChangAug 28, 2025
    What causes PV Over Voltage on a Goodwe GW1500-SS Inverter?
    • A
      Amanda BlakeAug 28, 2025
  • J
    Jeremy EspinozaAug 30, 2025
    What to do if my Goodwe GW1500-SS has Vac Failure?
    • T
      Tricia YoungAug 31, 2025
  • H
    Haley PerezSep 3, 2025
    What does Fac Failure mean on a Goodwe GW1500-SS?
    • M
      Mr. Jonathan TaylorSep 3, 2025
  • T
    Thomas JohnstonSep 6, 2025
    How to resolve Consistent Failure on a Goodwe GW1500-SS?
    • K
      Katherine WilliamsSep 6, 2025
  • D
    Dana ConnerSep 9, 2025
    What to do for Relay-Check Failure on Goodwe GW1500-SS?
    • Y
      Yvonne FloresSep 9, 2025
  • R
    Ryan TorresSep 12, 2025
    Why does my Goodwe Inverter shut down with Insufficient sunlight?
    • R
      Regina DrakeSep 12, 2025
Summary
2 Safety
3 Installation
3.1 Mounting Instruction
Provides guidelines for physically mounting the inverter unit.
3.3 Equipment Installation
Details the process of physically installing the inverter unit.
3.4 Electrical Connection
Detailed steps for connecting the inverter to the AC power grid and DC input.
3.5 Troubleshooting
Provides solutions for common error messages and operational issues.
4 System Operation
4.4 Error messages
Lists error messages and their corresponding descriptions.
5 Technical Parameters
7 Warranty
Goodwe GW1500-SS Specifications
General IconGeneral
ModelGW1500-SS
Rated Power1500 W
Start Voltage80 V
Max. AC Power1500 W
Rated Output Voltage230 V
MPPT Efficiency99.9%
Protection DegreeIP65
Output Frequency50 Hz / 60 Hz
CoolingNatural Cooling
TypeSingle Phase
MPPT Voltage Range80 V - 500 V
AC Voltage Range184 V - 264 V
Operating Temperature Range-25 °C to +60 °C