Mastervolt COMBIMASTER 12V/3000VA-100A
28 pages
Loading...
8
CombiMaster 230V Series User and Installation Manual
4 INSTALLATION
4.1 Unpacking
The delivery includes:
CombiMaster
1× Temperature sensor
1× MasterBus terminator
1× Drop cable CZone/MB (1m)
Mounting bracket
User and installation manual
supplier.
the CombiMaster (e.g. 24V battery set for a 24V battery charger).
4.2 Location
The CombiMaster is designed for indoor use only.
Ambient temperature: -25°C to 60°C, power derating above 40°C.
Humidity: 5-95% non-condensing
Surface wall mount (vertically, IP 23) or tabletop (horizontally, IP 21)
Do not expose the CombiMaster to excessive dust, aggressive environments, ammonia or salt.
Do not operate the CombiMaster in a closed-in area or restrict ventilation in any way.
The CombiMaster requires a minimum of 100mm/4" of clearance on every side to ensure safety and proper ventilation.