Multitech MTCAP-868-001A - MTCAP Specifications
Multitech MTCAP-868-001A
37 pages
Loading...
SPECIFICATIONS AND HARDWARE INFORMATION
8 MultiConnect
®
Conduit
TM
AP MTCAP User Guide for Europe
MTCAP Specifications
Category Description
General
Standards LoRaWAN 1.0.2 specifications
LTE 3GPP Release 9 (-LEU1 models only)
HSPA+ with GPRS fallback (-LEU1 models only)
RAM 256MB
Flash 256MB
Radio Frequency
ISM Band 868 MHz ISM band for Europe
4G/LTE 800 (B20) / 1800(B3) /2600 (B7) (-LEU1 models only)
3G 850 (B5)/ 900 (B8) / 2100 (B1) (-LEU1 models only)
2G 900/1800 (-LEU1 models only)
Physical Description
Weight 1.36 kg
Dimensions Refer to Mechanical Drawings for Dimensions.
Chassis Type PC-ABS
Environment
Operating Temperature
1
C to +70° C
Storage Temperature -40° C to +85° C
Humidity 20%-90% RH, non-condensing
Power Requirements
Operating Voltage 5Vdc, 1.4A