NEC MultiSync LCD1550ME - Inverter Board Circuit Check
NEC MultiSync LCD1550ME
131 pages
Loading...
6-18
13. Check the inverter board circuit
Check Vin pin is around 15.5V.
On/Off pin is over 2V.
Bri
g
htness
p
in is between 0.3V and 3.0V.
OK
NG
It is not inverter problem.
Check IC pin 3 around 5V.
OK
NG
Check Q1, Q2, Q8, D1, F1 and repair them.
Check one of these components was short
to GND.
Check CN2 and CN3 is connected right.
Check CCFL and repair them.
Check the IC pin 3 is PWM.
Check the IC pin 11 is triangle.
Check the Q4, Q10, R5, D5, L1
and repair them.
Check D2, C14, R11and repair them.
Check the IC pin 9 is 2.5V.