Panasonic AW-UE100WP - User Manual
Panasonic AW-UE100WP
180 pages
Loading...
DVQP2261ZA
W0820RA0 -FJ
ENGLISH
Model No.
AW‑UE100WP
Model No.
AW‑UE100KP
AW‑UE100WPC
AW‑UE100KPC
AW‑UE100WE
AW‑UE100KE
AW‑UE100WED
AW‑UE100KED
Operating Instructions
4K Integrated Camera
Please carefully read the “Read this first!” (pages 2 to 7) of this Manual before use.
PJ
PC EJ ED
Table of Contents
Questions and Answers
  • S
    Sabrina HaydenAug 15, 2025
    What to do if Panasonic Security Camera cannot be operated via remote or controller?
    • L
      Lisa WardAug 15, 2025
  • M
    Michael BushAug 25, 2025
    Why do Panasonic AW-UE100WP screen displays take a long time to appear?
    • R
      Randall ClarkAug 26, 2025
  • L
    Laurie SalinasAug 27, 2025
    Why Panasonic AW-UE100WP wireless remote control is not working?
    • A
      Ashley VaughanAug 27, 2025
    Linda FoxAug 30, 2025
    What to do if Panasonic Security Camera web settings are not updating?
    • A
      Annette LucasAug 30, 2025
  • S
    Shawn LevySep 2, 2025
    Why does Panasonic Security Camera authentication screen appear repeatedly?
    • K
      kimberlycontrerasSep 2, 2025
  • C
    Christopher MezaSep 5, 2025
    How to fix Panasonic AW-UE100WP when setting files cannot be downloaded?
    • K
      Kayla GeorgeSep 5, 2025
  • T
    Thomas AllenSep 8, 2025
    Why Panasonic AW-UE100WP tally lamps do not light?
    • M
      Michael HubbardSep 8, 2025
  • J
    James EdwardsSep 12, 2025
    Why Panasonic AW-UE100WP Security Camera status display lamp does not light?
      Stephen SandersSep 12, 2025
  • Y
    Yolanda MillerNov 17, 2025
    How to troubleshoot a Panasonic Security Camera with no power?
    • R
      rachelreevesNov 17, 2025
  • D
    david20Nov 20, 2025
    Why I cannot access Panasonic AW-UE100WP Security Camera from a web browser?
      Mrs. Sandra LunaNov 20, 2025
Panasonic AW-UE100WP Specifications
General IconGeneral
Camera TypePTZ Camera
Sensor Type1/2.5-type MOS sensor
Optical Zoom20x
Shutter Speed1/1 to 1/10000 sec
Horizontal Resolution1000 TV lines
Effective Pixels8.29 MP
Horizontal Field of View3.4° (Tele)
Minimum Illumination0.5 lx (Color), 0.05 lx (B/W)
Pan/Tilt RangePan: ±170°, Tilt: -30° to +90°
Video OutputHDMI, 3G-SDI
IP StreamingYes
Network ProtocolRTSP, RTP, RTMP
Audio Input3.5 mm stereo mini-jack
Power SupplyAC 100 V to 240 V, 50/60 Hz
Lensf=4.7 mm to 94.0 mm, F1.8 to F2.8