Sharp CD-CH1000 - Tape Mechanism
Sharp CD-CH1000
80 pages
Loading...
CD-CH1000
– 42 –
Figure 42 SCHEMATIC DIAGRAM (11/11)
A
B
C
D
E
F
G
H
1
• NOTES ON SCHEMATIC DIAGRAM can be found on page 25.
FROM
MAIN PWB
POWER PWB-D1 (2/2)
TO POWER SECTION
IC101
IC102
TAPE MECHANISM
ASSEMBLY(1/2)
RECORD SIGNAL
PLAYBACK SIGNAL
CNS940
P35 9-H
P40 1-F
R156
33K
R155
33K
Q119
DTC363 TS
Q120
DTC363 TS
R102
2.2K
R101
1K
R103
2.2K
C103
10/16
R105
100
IC102
BA3126N
HAED
SELECTOR
Q101
KRA107 M
R104
5.6K
Q102
KTC3199 GR
R154
47K
C141
1/50
C140
1/50
C105
560P
C101
180P
CNP102
C104
560P
R143
82
R114
1K
R137
10K
C109
330P
R141
47K
C138
0.0033
C130
C135
0.047(ML)
C137
C111
R117
56
C119
C113
C107
R125
5.6K
R119
100K
R121
3.9K
C110
C112
C120
R124
C106
R109
15K
R132
1.5K
C126
R134
100
C116
R131
6.8K
Q116
KTC3203 Y
C127
C132
C131
R135
R128
68K
C118
R138
10K
C123
R150
R116
56
C102
180P
C129
C121
270P
R148
4.7
R136
C108
330P
R133
L104
330µH
R149
Q114
2SA1015 GR
R153
R147
Q115
KRC104 M
R130
R126
R127
R129
R118
100K
R120
3.9K
C125
C122
270P
C124
R144
220
R139
R115
C134
C133
0.039(ML)
CNP101
IC101
AN7345K
PLAYBACK AND
RECORD/PLAY BACK
AMP.
11.3V
0V
0V
0V
0V
0V
0V
11.3V
11.3V
1
SWITCHING
SWITCHING
BIAS OSC.
REC MUTE
REC MUTE
0V
0V
0V
0V
3.7V
3.7V
6.8V
4V
0V
0V
0V
3.3V
3.3V
0.5V
0.5V
0V
0V
1.9V
0.5V
0V
0V
0V
0V
0.5V
1.9V
0V
0V
0V
0V
0V
0V
0V
0V
0V
0V
0V
9V
0V
10V
10V
ERASE
HEAD
RECORD/
PLAYBACK
HEAD
R-CH
L-CH
9
REC_CONT
REC_L-CH
REC_R-CH
A_GND
TAPE_R-CH
TAPE_L-CH
REC_BIAS
A_+10V
M_+11V
BIAS_GND
A_GND
M_GND
ERASE
T2_R2
T2_R1
T2_L1
T2_L2
0V