Sharp LC-70LE632U - CHAPTER 1. SPECIFICATIONS; [1] SPECIFICATIONS (LC-60 LE632 U)
Sharp LC-70LE632U
60 pages
Loading...
LC-70LE632U/633U
1 – 1
LC70LE632U
Service Manual
CHAPTER 1. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS (LC-60LE632U)
Item Model: LC-70LE632U
LCD
panel
Size 70" Class (69
1
/
2
" Diagonal)
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 x 1,080)
TV
Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving
Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
2-69ch
Digital cable
*1
(64/256 QAM)
1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 10 W x 2
Terminals
Back panel
vertical
inputs
HDMI 1 HDMI in with HDCP, Audio in 3.5 mm stereo jack)
HDMI 2 HDMI in with HDCP
HDMI 3 HDMI in with HDCP
HDMI 4 HDMI in with HDCP
AUDIO OUT Audio out 3.5 mm stereo jack)
USB 1 Photo/Music/Video mode, Software update
Back panel
surface
inputs
COMPONENT COMPONENT in
VIDEO 1 AV in
VIDEO 2 AV in
PC IN
ANALOG RGB (PC) in (15-pin mini D-sub female connector),
Audio in 3.5 mm stereo jack)
RS-232C 9-pin D-sub male connector
horizontal
ANT/CABLE
75 ǡ Unbalance, F Type x 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
AUDIO IN Audio in 3.5 mm stereo jack)
DIGITAL AUDIO OUTPUT
Optical Digital audio outputZ 1 (PCM/Dolby Digital)
ETHERNET Network connector
USB 2 Photo/Music/Video mode, Software update
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement AC 120 V, 60 Hz
Power Consumption 237 W (0.5 W Standby with AC 120 V)
Weight
TV + stand 99.2 lbs./45.0 kg
TV only 92.6 lbs./42.0 kg
Dimension
*2
(W x H x D)
TV + stand 63
/
x
39
64
x
13
8
inch
TV only 63
38
64
3
inch
Operating temperature
+32°F to+104°F (0°C to+40°C)
Emergency alert messages via Cable are unreceivable.
The dimensional drawings are shown on the inside back cover.
units. There may be some deviations from these values in individual units.
Cautions regarding use in high and low temperature environments
This is not a malfunction, and the unit will recover when the temperature returns to normal.
heater, as this may cause the cabinet to deform and the front panel to malfunction.
Storage temperature:-4°F to+140°F (-20°C to+60°C)