Singer 591D300A - Specifications
Singer 591D300A
19 pages
Loading...
SPECIFICATIONS
Machine
591D
591C
200A
240A
300A
303A
305A
380A
200A
240A
300A
308A
Type
of
Feed
Drop
Feed
Compound
Equipped
with
Low
Inertia
Presser
Foot
Puller
Vertical
Trimmer
Low
Inertia
Presser
Foot
For
Sewing
Light
to
Medium
Medium
to
Heavy
Heavy
Light
Needle
Bar
Stroke
30,5
mm
(1.20")
36,5
mm
(1.44")
30,5
(1.20")
36,5
(1.44")
Max.Speed*
5,500
SPM
5,000
SPM
SPM SPM
Max.Stitch Length**
4,2
(6SPI)
5,1
(5 SPI)
8,0
(3.2 SPI)
4,2
(6 SPI)
8.0
(3.2
SPI)
Bar
Lift
(By
Hand)
7,2
(0.28")
6,7
(0.26")
7,9
(0.31")
6,4
(0.25")
7,9
(0.31")
7,2
(0.28")
6,7
(0.26")
(0.31")
Lift
(By Knee)
12.7
(0.50")
12.2
(0.48")
12.7
(0.50")
122
(0.48")
(0.50")