Snapper LT120G30DB - Page 33
Snapper LT120G30DB
44 pages
Loading...
MAINTENANCE
INSTRUCTIONS
30"
&
33"
DECK
LEVEL
ADJUSTMENT
Continued
Slide
sector
off
of
pins
and
carefully
lower
deck
onto
angle
iron.
Rotate
blade(s)
until
blade
tips
are
at
each
side
of
Measure
distance
from
blade
tip
to
floor
on
each
side
tips
should
be
within
1/8"
otherforthe
to
be
considered
level.
See
Figure
66.
33"
SHOWN
FLOOR
FIGURE
66
If
measurement
differs
more
than
1/8",
adjust
as
follows:
Loosen
front
lift
arm
pivot
bolt
on
front
right
rail.
See
67.
NOTE:
The
38"