Workzone Titanium DBAF50/40 - Technical Specifications
Workzone Titanium DBAF50/40
18 pages
Loading...
AFTER SALES SUPPORT
e-mail: help@powertoolsupport.com
1800 909 909 (toll free)
MODEL No.: DBAF50/40 • 61420 • 07/2018
AFTER SALES SUPPORT
1800 909 909 (toll free)
30 31
Technical Specications
Voltage: 20V d.c.
Firing speed: 60 nails/staples per minute
Magazine capacity: 100 (nails or staples)
Led worklight: Yes
Max nail length / type: 50mm, 18 gauge brad nail
Max staple length / type: 40mm, 18 gauge light duty staple
Depth Adjustment wheel range: 0-3mm
Not included: Battery and charger
Weight: 2.65kg
Product Dimensions
(without battery) (L x W x H) cm : 26.7 x 25.2 x 9.6cm
This 20V Li-Ion Brad Nailer / Stapler complies with the following Standards:
Safety: EN 60745-1:2009/A11:2010
EN 60745-2-16:2010
AfPS GS 2014:01 PAK
AS/NZS 60745.1:2009
AS/NZS 60745.2.16:2009
EMC: EN 55014-1:2006/A2:2011
EN 55014-2:1997/A2:2008
BATTERY POWERS OVER
15 TOOLS
The Xnity battery System has more than 20 tools that work
with the same battery platform, giving you the ultimate
versatility in tool selection to get your job nished.
With LITHIUM powered batteries, you can get more done in
less time and improve the performance of every Xnity
powered Workzone® or Gardenline®
tool ever made.
Watch out for more
Xnity tools coming soon.
X
PLUSPLUS
20V
BATTERY SYSTEM
X
FINITY
20V
BATTERY SYSTEM
PLUSPLUS
20V