Daikin FTX50HVEC - Page 45
Daikin FTX50HVEC
410 pages
Loading...
Specifications Si18-201
32 Specifications
"
Ceiling Mounted Cassette Type (SkyAir)
Refer to Engineering Data Book.
"
3.75kW Class · 5.2kW Class
50Hz 220-230-240V / 60Hz 220-230V
Model
Cooling Heating Cooling Heating
Rating Capacity 3.75 4.22 5.2 5.8
Front Panel Color White
Air Flow
Rates
m³/min
H 14.0 15.0
L 10.0 11.0
cfm
H 494 530
L 353 388
Fan
Type Turbo Fan
Motor Output W 45
Speed Steps 2 Steps and Auto
Air Filter Resin Net (with Mold Resistant)
Running Current
(Rated) A 0.8 - 0.8 / 0.9 0.6 - 0.6 / 0.7 0.8 - 0.8 / 0.9 0.6 - 0.6 / 0.7
Power Consumption
(Rated) W 140 - 140 / 161 107 - 107 / 128 140 - 140 / 161 107 - 107 / 128
Power Factor
% 79.5 - 72.9 / 81.3 81.1 - 74.3 / 83.1 79.5 - 72.9 / 81.3 81.1 - 74.3 / 83.1
Temperature Control Microcomputer Control
Dimensions (H×W×D) mm 230×840×840
Package Dimensions mm 305×930×920
Weight kg 24
Gross Weight kg 29
Operation Sound dBA
H33
L29
Heat Insulation Both Liquid and Gas Pipes
Piping
Connection
Liquid mm
φ
6.4
Gas mm
φ
12.7
15.9
Drain mm
25.0
6.15kW Class · 7.7kW Class