Philips MX5100VR/37 - Glossary, Specifications 77
Philips MX5100VR/37
165 pages
Loading...
Glossary, Specifications 77
Glossary
(OUT).These jacks are red (right) and white (left).
Automatic Channel Setup: process in which the VCR memorizes TV channels.When you press SKIP i/CH
o or SKIP j/CH p in VCR mode, you only scan through TV channels you receive.
Cable Box/DBS Output Channel: 03 or 04.
DIGITAL AUDIO OUT CO
AXIAL jack:
Sends digital audio to a Stereo, letting you adjust the volume at the
Stereo. This jack is black.
COMPONENT VIDEO OUT (Y, Pb/Cb, Pr/Cr) Jacks: jacks that send high-quality DVD video to a TV with
provide a picture from the VCR of the System.
Dolby
®
Digital: A surround sound system that provides 5.1 channel sound as used in movie theaters.
DTS: Digital Theater Systems.This is a surround sound system,but it is different from Dolby
®
Digital.The
formats were developed by different companies.
HQ: high quality; a feature in the VCR circuitry which provides enhanced picture detail.
i/CH o or SKIP j/CH p or the Number buttons to select another channel.
only provides a picture for the DVD Player of the System.
picture quality.
different VCR in LP speed, the tape will play in LP in the VCR of this System.
speed allows the maximum recording on a single videotape.
VIDEO IN/OUT Jacks: jacks that receive video from another source (IN) or send video to other video
equipment or a TV (OUT).These jacks are yellow.
VCR Video Heads
Four heads - Hi-Fi
Antenna
VHF/UHF - 75 ohm external antenna
terminal
VHF Output Signal
Channel 03 or 04
75 ohms unbalanced
DVD Color System
NTSC
Amplifier
Output power (rms,4 ohms, 1 kHz,
10% Total Harmonic Distortion)
300W total
- Front 75W/channel
- Center 75W
- Rear (Surround) 75W/channel
- Subwoofer 75W
FTC(Federal Trade Commission)
(4 ohms,120 Hz to 12.5 kHz,
2 X 40W
Frequency Response
DVD (linear sound):
20 Hz to 22 kHz
(sample rate:48 kHz)
20 Hz to 44 kHz (surround off)
(sample rate:96 kHz)
Audio CD:20 Hz to 20 kHz
Signal-to-Noise Ratio
Audio CD:90 dB JEITIA
(Japan Electronics and Information
Technology Industries Association)
Dynamic Range
DVD (linear sound): 90 dB
Audio CD:90 dB (JEITIA)
Total Distortion Factor
Audio CD:0.01% (JEITIA)
DVD: 0.01%
Wow and Flutter
Below the measurement limitation
(±0.001% W PEAK) (JEITIA)
Power Requirement
120V AC +/- 10%,60 Hz +/- 0.5%
Power Consumption
Power on: 120 W
Power off (standby): 7.6 W
Operating Temperature
41°F (5°C) to 104°F (40°C)
Relative Humidity
30% to 80%
Dimensions (w x h x d)
Receiver (System):
17.1” x 3.9” x 15.4”
43.5 x 9.9 x 39.2 cm
Front Speakers:
3.7” x 6.1” x 3.5”
9.4 x 15.5 x 8.9 cm
Rear Speakers:
3.7” x 6.1” x 3.5”
9.4 x 15.5 x 8.9 cm
Center Speaker:
17.1” x 2.8” x 2.5”
43.5 x 7.2 x 6.4 cm
Subwoofer:
7.7” x 15.4” x 17.4”