ProScan 55LED55SA - Safety Strap
ProScan 55LED55SA
32 pages
Loading...
Important Safety Precautions
To secure TV to stand or Wall, use hardware listed below (Not Supplied)
1. Attach the wall anchor on the stand.
2. Tie the ropes or chains with TV pedestal screws.
Ropes or chains should be secure tightly.
3. Fasten the anchor bolts into top wall-mount holes.
4. Attach the wall anchors on the wall strong enough to support the weight of the TV. (Attach to the
Wall Stud).
5. Make sure to connect anchor bolts to wall anchors.
Anchor bolt - M6 x 10mm (42"and 47") or M6x 16mm(55")