Redarc BCDC1240 - Page 5
Redarc BCDC1240
16 pages
Loading...
4
1 PRODUCT FUNCTION
1.2 Charging Algorithm
When the BCDC1225(-LV)/BCDC1240(-LV) is turned on, it will move into the
Boost stage. The Boost stage maintains a constant current until the battery
voltage reaches the Absorption Voltage. The current during Boost stage may vary
throughout operation in order to maintain a safe operating temperature, or to limit
the difference between input and output voltages.
The charger will then move to Absorption stage which maintains a constant
voltage level for a predetermined period of time or until the current being drawn
by the output battery drops to less than 4A for 30 seconds; after which the charger
will enter Float stage.
Float stage maintains 13.3V
*1
on the output battery, keeping the battery topped
up. This counteracts the battery’s self discharging or loads applied to the battery.
When the battery loses charge, the charger will move back into the Boost stage.
1.3 Turn On/Off Thresholds
*1
12V
BCDC1225 &
BCDC1240
12V
BCDC1225-LV &
BCDC1240-LV
Solar
All Models
24V
(standard)*
4
BCDC1225 &
BCDC1240
Input
Open Circuit
Low voltage
conditions *
2
Turn ON above 13.2V 12.0V 17.5V 26.4V
Turn OFF below 12.7V 11.9V 17.2V 25.4V
Input
Loaded Low
voltage
conditions*
3
Turn OFF
instantly below
8V 17V
Turn OFF after
20 secs below
9V N/A 18V
Over voltage
shutdown
Turn ON below 15.5V 28V 32V
Turn OFF
instantly above
16V 29V 32.5V
Turn OFF after
20 secs above
15.6V 28.2V 32.1V
Output
Under voltage
shutdown
Shutdown if Output Battery < 4V
Voltages Specified are ±100mV
2
Tested every 100 Seconds.
3
Constantly tested.
LV’ Versions not suitable for use in 24V vehicles