SBC PCD2.M150 - PGU connection (PORT#0, only on PCD2.M1 x0) (RS-485) as communication interface
Default Icon
288 pages
Loading...
Saia-Burgess Controls AG
Manual Manual PCD 1 / PCD 2 Series │ Document 26 / 737 EN22 │ 2013-11-26
Communication interfaces
4-8
Onboard interfaces
4.5.3 PGU connection (PORT # 0, only on PCD2.M1x0) (RS-485)
as communication interface
If Port #0 is not used via the PGU connection (with the programming device or as
an RS-232 interface), it can be used via terminals 28 and 29 for an S-Bus or MC4
connection.
29
D
/D
WD
WD
J0
OPEN
CLOSED
PCD2.M110
PCD2.M120
PCD2.M150
RX - TX
/RX - /TX
28
RS-485
Bus-cable
Screw terminal block
29
J0
OPEN
CLOSED
PCD2.M170
28
Choice of line termination resistors
+5 V
n n
29 n
/n
/n/n
PCD2.M1x0
Port #0
PCD1.M1xx
PCD2.Mxx0
PCD1.M1xx
PCD2.Mxx0
+5 V
Pull up
330 Ohm
Termination
Resistor
150 Ohm
Segment length max. 1200 m
max. 32 stations
Bus RS-485
First station Middle stations End station
Pull down
330 Ohm