Sharp LC-60LE740E - Page 83
Sharp LC-60LE740E
204 pages
Loading...
5 – 39
10.5. ADC adjustment (Component 15K)
10.6. ADC adjustment (Component 33K)
10.7. PC signal adjustment (ANALOG D-Sub 15pin)
10.8. RGB (SCART) adjustment (RGB 15K)
Adjustment point Adjustment conditions Adjustment procedure
1 Setting [Signal]
COMP15K, 50Hz
100% Full field colour bar
Signal
[Terminal]
EXT3 COMPONENT IN
Feed the COMPONENT 15K 100% full field colour bar signal (100% colour
saturation) to EXT3 COMPONENT IN.
2 Auto adjustment
performance
Adjustment process
[COMP15k ALL ADJ]
page 6/21
Bring the cursor on [COMP15k ALL ADJ] and press [OK].
[COMP15K ALL ADJ OK] appears when finished.
1 Setting [Signal]
COMP33K, 50Hz
100% Full field colour bar
Signal
[Terminal]
EXT3 COMPONENT IN
Feed the COMPONENT 33K 100% full field colour bar signal (100% colour sat-
uration) to EXT3 COMPONENT IN.
2 Auto adjustment
performance
Adjustment process
[HDTV ADJ] page 7/21
Bring the cursor on [HDTV ADJ] and press [OK].
[HDTV ADJ OK] appears when finished.
XGA, 60Hz
100% Full Field Colour Bar
PC IN
Feed the XGA 60Hz 100% full field colour bar signal (100% colour saturation)
to PC IN.
[ANALOG PC ADJ] menu
page 8/21
Bring the cursor on [ANALOG PC ADJ] and press [OK].
[ANALOG PC ADJ OK] appears when finished.
RGB 15K, 50Hz
100% Full field colour bar
EXT1 SCART RGB IN
Feed the RGB 15k 50Hz 100% full field colour bar signal (100% colour satura-
tion) to EXT1 SCART IN.
[SCART RGB ADJ] menu
page 9/21
Bring the cursor on [SCART RGB ADJ] and press [OK].
[SCART RGB ADJ OK] appears when finished.
100% white Black
100% white Black
100% white Black
100% white Black