Sharp LC-60LE740E
204 pages
Loading...
7 – 1
LC60LE740E
Service Manual
CHAPTER 7. MAJOR IC INFORMATIONS
[1] MAJOR IC INFORMATIONS (LC-60/70LE740E/RU,741E/S,743E)
REF NO Name Part Code Description
[MAIN UNIT]
IC8401 RH-iXD287WJQZQ Flash This IC is 2048Mbit NAND flash memory.
This IC stores the software data that processes the system of TV such as
the graphic processing, the LCD controls, and backlights etc.
IC3303 RH-iXD220WJQZQ Digital AV decode
Main CPU
This IC is Video Processor & MAIN CPU.
In this IC, the decode processing and the video signal processing are done.
Moreover, OSD is generated here and added to a picture signal.
IC2001 RH-iXD241WJQZQ for
service
(RH-iXD241WJNWQ)
UCOM The monitor microprocessor is intended to communicate with the main CPU
and to operate the system.
It also controls power of the entire system.
IC3501/3502 RH-iXD242WJQZQ DDR This IC is 2GB DDR3 SDRAM.
This IC operates as a memory of IC3303 (Digital AV decode & Main CPU).
programmed electrically.
This IC stores the menu data and the adjustment value data of adjustment
process mode etc.
The data is given out by commands from the main microprocessor.
from a single Vcc supply. The RS-232 pins provide IEC G1000-4-2 ESD
Protection. The device meets the requirements of TIA/EIA-232-F and pro-
vides the electrical interface between an asynchronous communication
controller and the serial-port connector. The charge pump and four small
external capacitors allow operation from a single 3V to 5.5V supply.
IC4402 VHiMT5135AE-1Q CI controller
DTB-T/C Demodulator
This is a control IC for PCMCIA cards. This controls information on IC cards
inserted into the PCMCIA card slot (SC4401) or information on software
version upgrade cards saved on flash memories to transfer the data to
CPUs and memories.
grammed electrically.
process mode etc.
devices that support revision 1.4 of the HDMI specification.
The main feature is as follows.
1) 5-input, 1-output HDMI port processor.
2) Audio Return Channel that allows an S/PDIF uplink from HDMI sink
device to an HDMI source available in one reciver port.
3) Integrated TMDS receiver and transmitter cores capable of receiving
and transmitting at 2.25Gbps.
4) Supports video resolutions up to 1080p, 60Hz, 12bit or 720p/1080i,
120Hz,12bit.
5) Receiver fully comply with DVI1.0, HDCP and several optional 3D for-
mats described in the HDMI1.4 specifications.
(USB) Specification Revision 2.0 and works up to 480 Mbps. USB 2.0 com-
pliant transceivers are integrated for upstream and all downstream ports.
The IC4 works backward compatible either when any one of the down-
stream ports is connected to a USB 1.1 compliant device, or when the
upstream port is connected to a USB 1.1 compliant host.
The power-supply voltage is corresponded to A.5V~18V and the maximum