Sharp LC-60LE830X - Adjusting the PC Image Automatically; Adjusting the PC Image Manually
Sharp LC-60LE830X
80 pages
Loading...
57
Adjusting the PC image
automatically
Option
Auto sync.
This function enables the screen to be automatically
adjusted to its best possible condition when the
analogue terminals of the TV and PC are connected with
a commercially available DVI/RGB conversion cable, etc.
1 Press # to select “PC” from the “INPUT”
menu, and then press A.
2 Go to “Menu” > “Setup” > “Option” > “Terminal
setting” > “PC signal setting” > “Auto sync.”.
NOTE
When “Auto sync.” is successful, “Auto Sync completed
successfully” displays. If not, “Auto sync.” failed.
Auto Sync. is likely to succeed when an input PC image has
wide vertical stripes (e.g. pattern with high contrast stripes,
or cross-hatched). It may fail when an input PC image is solid
(low contrast).
“Auto sync.” may fail even if “Auto Sync completed
successfully” displays.
“Auto sync.” may fail if the PC image has low resolution, has
unclear (black) edges, or is moved while executing “Auto
sync.”.
Be sure to connect the PC to the TV and switch it on before
starting “Auto sync.”.
“Auto sync.” can be executed only when inputting analogue
signals through the PC terminal.
This function is available for 3D images converted from 2D
images or normal 2D images.
Adjusting the PC image manually
Option
Fine sync.
Ordinarily you can easily adjust the picture as necessary
to change image position using “Auto sync.”. In some
cases, however, manual adjustment is needed to
optimise the image.
menu, and then press A.
setting” > “PC signal setting” > “Fine sync.”.
3 Press a/b to select the specific adjustment item.
4 Press c/d to adjust the item to the desired
position.
Item
H-Pos.
Centres the image by moving it to the left
or right.
V-Pos.
Centres the image by moving it up or
down.
Clock
Adjusts when the image flickers with
vertical stripes.
Phase
Adjusts when characters have low
contrast or when the image flickers.
NOTE
For resetting all adjustment items to the factory preset values,
press a/b to select “Reset”, and then press A.
“Clock” and “Phase” in the “Fine sync.” menu can be
adjusted only when inputting analogue signals through the PC
terminal.
Images may not be displayed properly depending on the
settings and/or input signals.
images or normal 2D images.
PC compatibility chart
Resolution
Horizontal
frequency
Vertical
frequency
Analogue
(D-Sub)
Digital (HDMI) VESA standard
VGA 640 x 480 31.5 kHz 60 Hz
✔✔✔
SVGA 800 x 600 37.9 kHz 60 Hz
✔✔✔
XGA 1,024 x 768 48.4 kHz 60 Hz
WXGA 1,360 x 768 47.7 kHz 60 Hz
SXGA 1,280 x 1,024 64.0 kHz 60 Hz
SXGA+ 1,400 x 1,050 65.3 kHz 60 Hz
UXGA 1,600 x 1,200 75.0 kHz 60 Hz
1080p 1,920 x 1,080 67.5 kHz 60 Hz
✔✔
VGA, SVGA, XGA, WXGA, SXGA, SXGA+ and UXGA
are registered trademarks of International Business
Machines Corporation.
This TV has only limited PC compatibility, correct operation
can only be guaranteed if the video card conforms exactly to
the VESA 60 Hz standard. Any variations from this standard