Sony DCR-HC19E - Specifications
Sony DCR-HC19E
133 pages
Loading...
116
DCR-HC32/HC42 2-584-906-11(1)
Focal length DCR-HC32:
f=2.3 - 46 mm (3/32 - 1 13/16
in.)
When converted to a 35 mm
still camera
In CAMERA-TAPE:
44 ~ 880 mm (1 3/4 - 34
1/32 in.)
In CAMERA-MEMORY:
44 ~ 880 mm (1 3/4 - 34
1/32 in.)
DCR-HC42:
f=3.0 - 36 mm (1/8 - 1 7/16
in.)
When converted to a 35 mm
still camera:
In CAMERA-TAPE:
16:9 mode*
2
: 46 ~ 628.5 mm
(1 13/16 - 24 3/4 in.)
4:3 mode: 40 ~ 480 mm
(1 5/8 - 19 in.)
In CAMERA-MEMORY:
4:3 mode: 48 ~ 576 mm
16:9 mode: 43.6 ~ 523.2 mm
Color temperature
[AUTO], [ONE PUSH],
[INDOOR] (3 200 K),
[OUTDOOR] (5 800 K)
Minimum
illumination
DCR-HC32:
5 lx (lux) (F 1.8)
0 lx (lux) (during NightShot
plus function)*
3
DCR-HC42:
7 lx (lux) (F 1.8)
0 lx (lux) (during NightShot
plus function)*
3
“Exif” is a file format for still images,
established by the JEITA (Japan Electronics
and Information Technology Industries
Association). Files in this format can have
additional information such as your camcorder’s
setting information at the time of recording.
In 16:9 mode, the focal length figures are actual
figures resulting from wide angle pixel read-
out.
Objects unable to be seen due to the dark can
be shot with infrared lighting.
Specifications
System
Video recording
system
2 rotary heads, Helical
scanning system
Still image
recording system
Exif Ver. 2.2*
1
Audio recording
Rotary heads, PCM system
Quantization: 12 bits (Fs 32
kHz, stereo 1, stereo 2), 16 bits
(Fs 48 kHz, stereo)
Video signal NTSC color, EIA standards
Usable cassette Mini DV cassette with the
mark printed
Tape speed SP: Approx. 18.81 mm/s
LP: Approx. 12.56 mm/s
Recording/
playback time
SP: 60 min
LP: 90 min
(using a DVM60 cassette)
Fast forward/
rewind time
Approx. 2 min 40 s
(using a DVM60 cassette)
Viewfinder Electric viewfinder
DCR-HC32: black and white
DCR-HC42: color
Image device DCR-HC32:
3 mm (1/6 type) CCD (Charge
Coupled Device)
Gross: Approx. 680 000 pixels
Effective (still): Approx.
340 000 pixels
Effective (movie): Approx.
340 000 pixels
3.27 mm (1/5.5 type) CCD
(Charge Coupled Device)
Gross: Approx. 1 070 000
pixels
Effective (still): Approx.
Effective (movie): Approx.
Lens Carl Zeiss Vario-Tessar
Combined power zoom lens
Filter diameter: 25 mm (1 in.)