TECO JSDAP-15A - Chapter 9 Specifications; Servo Drive Technical Specifications
TECO JSDAP-15A
255 pages
Loading...
9-1
Chapter 9 Specifications
9-1 Specifications and Dimension for Servo Drives
200V Class 400V Class
Servo Drives for
JSDAP-□□□□
10A 15A 20A 30A 50A3 75A3 100A3 150A3 200A3 300A3 25B 35B 50B 75B 100B
SCP5 SC04 SC08 MA15 MB30 MH44 MH55 MH75 MH110 MB10 MB20 MB30 MH44 MH75
SC01 SC08*
1
MA10 MB15 MC30 HH30 HH44 HH55 MH150 MB15 MB30 MH30 MH55
SC02 LC08 MB10 MC15 MH30 HH75 MB20
MH30 MH44
SC04*
1
MA05 MC10 MB20
LC03 MH05 MH10 MC20
Available Servo Motor
(Applicable Motor
Models)
JSMA-□□□□
Servo motor
Capacity [KW]
Max.
Continuous
Output Current
[A rms]
Max. Output
Current [A rms]
Main
Circuit
R/S/T
Single/Three Phase
AC 200 ~ 230V, -15~+10%
Three Phase AC 200 ~ 230V, -15~+10%
Three Phase
AC 380~480V, ±10%
Input
Power
Supply
Control
Circuit
r/s
Single Phase AC 200 ~ 230V, -15~+10% DC 24V, ±10%
Cooling System
Natural Air
Cooling
Fan Cooling
Control of Main
Three-phase full-wave rectification IGBT- SVPWM Control(Sine-wave current drive way)
Basic Specifications
Feedback
(Encoder
Resolution)
Incremental type2500ppr / 8192ppr / 15-bit (ABS) / 17-bit
Panel and
Operation Key
Main/ control circuit power indicator; 5 digital seven-segment display ; four function key.
Control Mode
(Position/Speed, Speed/Torque, Position/ Torque)
Regeneration
Brake
Built-in braking transistor and resistor / External braking
resistor
Built-in
braking
transistor /
External
braking
resistor
Built-in braking transistor and
resistor / External braking resistor
Dynamic Brake
Built-in dynamic braking; Power-off, Servo-off, Drive disable and Alarm occured
Prottection
Function
16 Types of Alarm Functions
Internal Functions
Communication
Interface
RS-232 / RS-485 (Modbus protocol)
*1 the max. torque is up to 240% while the motor horse power is the same as the servo drive.