TECO JSDAP-15A - Chapter 1 Checking and Installing; Checking Products; Confirming with Servo Drives
TECO JSDAP-15A
255 pages
Loading...
1-1
Chapter 1 Checking and Installing
1-1 Checking Products
Our Servo Pack have already completely been functionally examined before leaving the factory. In
order to protect the products from the damage during transportation, please check the items below
before sealing off the pack:
Check if the models of servo driver and motor are the same with the models of ordering.
(About the model explanation, please check the chapters below)
Check if there are damage or scrape out side of the servo driver and motor.
(If there is any damage during transportation, do not power ON)
Check if there are any bad assembly or slipped component in the Servo Drive and Motor
Check if the Motor’s rotor and shaft can be rotated smoothly by hand
(The Servo Motor with Mechanical-Brake can not be rotated directly)
There must be the “QC”-seal in each servo drive, if not, please do not proceed Power ON.
If there is any bug or irregular under the situation above, please contact TECO’s Local sales
representative or distributor instantly.
1-1-1 Confirming with Servo Drives
JSD AP15 A
TECO AC Servo
Product No.
Drive Series:
AP Series
Drive Model:
10 / 15 / 20 / 30 / 50 / 75 /
100 / 150 / 200 / 300
Notes: Maximum output power
200V class 400V class
10A(1)100 W 75A33.0 KW 25B2.0 KW
15A(1)400 W 100A34.4 KW 35B3.0 KW
20A750 W 150A35.5 KW 50B4.4 KW
30A1.0 KW 200A37.5 KW 75B5.5 KW
50A32.0 KW 300A315 KW 100B7.5 KW
AC Input Voltage
A: AC 220V Single/Three phase
A1: AC 220V Single phase
A3:AC 200V Three phase
B: AC 400V Three phase