FlexRadio Systems FLEX-5000A - Page 204
FlexRadio Systems FLEX-5000A
222 pages
Loading...
S P E C I F I C A T I O N S A N D A R C H I T E C T U R E C H A P T E R 7
Table 14: Overview of FLEX-5000A Specifications
General
Receiver Frequency Range
10 kHz – 65 MHz (operating – requires external, customer provided filters below 1.8
MHz to eliminate images); 160m – 6m (specified Amateur bands only)
Transmitter Frequency Range 160m – 6m (specified Amateur bands only)
Frequency Stability ±0.5 ppm 32 °F to 122 °F (0 °C to +50 °C)
Operating Temperature Range 14 °F to 122 °F (–10 °C to +50 °C)
Emission Modes
A1A (CW), A3E (AM), J3E (LSB, USB),
F3E (FM), F1B (RTTY), F1D (PACKET), F2D (PACKET)
Frequency Steps 1 Hz minimum
Antenna Impedance
50 Ohms, unbalanced
6 - 1000 Ohms, unbalanced (With Optional Tuner ON, 160m - 10m Amateur bands)
16 - 150 Ohms, unbalanced (With Optional Tuner ON, 6m Amateur band)
Max Rating TX1-3 Key Lines 50V, 400mA
Audio In/Out
Unbalanced:10dBV nominal (consumer level), Input Impedance: 5k Ohms Output
Impedance 600 Ohms
Balanced: +4dBμ, Input Impedance >50k Ohm
Recommended Headphones 40mW, 16 Ohms, 1% THD+N;higher impedance headphones will also work
Frequency Reference Input 0 to +10dBm required
Power Consumption Rx 1.5A (typ); Tx (100 W) 25A (max.)
Supply Voltage DC 13.8 V ± 10%
Maximum Interconnect
Cable Length
10 feet (3m),
No restriction on DC cable within voltage tolerance limits under load.
Special EMI/RFI Requirements
– CE Compliance Cable
Requirements
1 snap on ferrite bead on DC cable (supplied),
2 snap on ferrite beads on FireWire cable (supplied), and
1 snap on ferrite bead on FlexWire cable.
All beads to be located adjacent to rear panel of radio.
Dimensions:
FLEX 5000A: (WxHxD): 9.3” x 9.0” x 12.4” (23.5cm x 22.9cm x 31.6cm)
FLEX-5000C: (WxHxD): 17.7” x 9.0” x 14.7” (44.9cm x 22.9cm x 37.3cm)
Weight (approx.): FLEX-5000A: 13 lbs (5.9 kg); FLEX-5000C: 34 lbs (15.4 kg)
Receiver
Circuit Type Direct conversion, low IF
Intermediate Frequency Software selectable from DC to 20 kHz
MDS 14 MHz Preamp off/on: 1.3/0.3 µV; MDS: -123 dBm/-133 dBm in 500 Hz BW
IP3
+30 dBm at 14 MHz with preamp off at 2 kHz or less tone spacing
(S5 IM3 method)
Selectivity (–6/–60 dB)
CW: 500 Hz –6/-60 dB: 5.00/6.40
SSB: 2.4 kHz –6/-60 dB: 2.39/2.54
AM: 6.6 kHz –6/-60 dB: 6.60/6.74
Image Rejection 70 dB or better (160 - 6m Amateur bands)
Transmitter
Power Output 1-100 watts PEP CW and SSB (25 watts AM carrier)
Power Out XVTR up to +5dBm adjustable
Emission Modes A1A (CWU, CWL), J3E (USB, LSB), A3E (AM), F3E (FM), DIGITAL
Harmonic Radiation
Better than –55 dB (160 - 10m Amateur bands)
Better than –65 dB (6m Amateur band)
SSB Carrier Suppression At least 55 dB below peak output
Undesired Sideband
Suppression
At least 55 dB below peak output
Audio Response (SSB): Flat Response 10 Hz to 20 kHz, 3-band or 10-band Software EQ
rd
Order IMD Better than 33 dB below PEP @14.2 MHz 100 watts PEP
Microphone Impedance 600 Ohms (200 to 10 kOhms)
Balanced Line In Impedance 600 Ohms (200 to 10 kOhms)