FlexRadio Systems FLEX-5000A - Initial Settings
FlexRadio Systems FLEX-5000A
222 pages
Loading...
O P E R A T I O N C H A P T E R 6
Initial Settings
1. Follow the Power Up Procedure, described on page 156. Then click the Start button (14). Set
the following controls as specified in Table 12.
Table 12: Initial Control Values for CW Transmission
Ctrl Value
Reference to
Figure 149
VFO A 14.05MHz (1)
RX Meter Signal (4)
TX Meter Fwd Pwr (4)
Band 20m (5)
Mode CWU (6)
Filter 500Hz (7)
VAC Off (8)
Display Mode Panadapter (9)
AVG On (9)
PEAK Off (9)
MultiRX Off (10)
SPLT Off (12)
XIT Off (12)
RIT Off (12)
MON On (15)
MUT Off (17)
ATU/BYP ATU (if applicable) (20)
AF 50 (21)
AGC-T 70 (22)
Drive 25 (23)
AGC Med (24)
Preamp On (25)
SQL Off (26)
RX2 Off (if applicable) (29)
2. In the Antenna Form (38) choose Simple complexity level and set RX1 to ANT1 (see page
149 for more on the Antenna Form). Connect a 50 ohm dummy load to the ANT 1 antenna
jack, or tune VFO A (1) to a quiet frequency on the selected band. Use the TUN (19) button
to verify power output on the TX Meter (4) (Set to Fwd Pwr). If using the optional,
integrated ATU, select Automatic on the ATU Form (39) and then click the TUN (19)
button. See the section on the ATU Form on page 153 for more on how to use the ATU.
CAUTION: If not using the ATU and not using a 50 ohm dummy load, ensure the
antenna presents a 50 ohm load with a low SWR or damage may