Omron SYSMAC CJ1W-EIP21 - Error Log Error Codes
Omron SYSMAC CJ1W-EIP21
464 pages
Loading...
365
Error Log Function Section 14-4
14-4-4 Error Log Error Codes
Error
code
(hex)
Error Detail code Saved in
EEPROM
First byte Second byte
0001 CPU Unit watchdog timer error 00 hex 00 hex Yes
0002 CPU Unit service monitoring error Monitoring time (ms) Yes
0006 Other CPU error Bit D11: Unit not in Registered I/O Tables
(Other bits are reserved for system use.)
Ye s
000E I/O bus error 00 hex 00 hex Yes
000F CPU Unit initialization error 00 hex 00 hex Yes
0011 Event timed out MRC (main command) SRC (subcommand) Yes
0012 CPU Unit memory error 01 hex: Read error
02 hex: Write error
03 hex: Routing tables
50 hex: CPU Bus Unit
Area (CIO or DM)
Ye s
0015 CPU Unit fatal error 00 hex 00 hex Yes
0017 Tag database error 00 hex 00 hex Yes
0103 Resend count exceeded (send failed) FINS Command:
Bit 15: OFF
Bits 08 to 14: Source network address
Bits 00 to 07: Source node address
FINS Response:
Bit 15: ON
Bits 08 to 14: Destination network address
Bits 00 to 07: Destination node address
CIP Frame:
FFFF
No
0105 Node address setting error (send failed) No
0107 Remote node not in network (send failed) No
0108 No Unit with specified unit address (send
failed)
No
010B CPU Unit error (send failed) No
010D Destination address not in routing tables
(send failed)
010E Not registered in routing tables (send failed) No
010F Routing table error (send failed) No
0110 Too many relay points (send failed) No
0111 Command too long (send failed) No
0112 Header error (send failed) No
0117 Internal buffers full; packet discarded No
0118 Illegal packet discarded No
0119 Local node busy (send failed) No
0120 Unexpected routing error No
0122 Service not supported in current mode;
packet discarded
0123 Internal send buffer full; packet discarded No
0124 Maximum frame size exceeded; routing
failed
0125 Response timeout; packet discarded No
020F Communications controller error 00 hex 01 hex Yes
0211 IP address duplication Port number (always 02) Lower byte of IP address Yes
021A Logic error in setting table 00 hex 02 hex: Network parame-