Sharp LC-26SH7E - HDMI and YPbPr Connections
Sharp LC-26SH7E
29 pages
Loading...
Connecting external devices
HDMI connection
Example of connectable devices
E DVD E Blu-ray player/recorder
The HDMI connections (High Definition Multimedia
Interface) permit digital video and audio transmission
via a connection cable from a player/recorder. The
digital picture and sound data are transmitted without
data compression and therefore lose none of their
quality. Analogue/digital conversion is no longer
necessary in the connected devices, which also would
result in quality losses.
HDMI
DVI
19”
26”
32”
PC IN
42”
19”
26”
32”
42”
DVI/HDMI conversion
Using an DVI/HDMI adapter cable, the digital video •
signals of a DVD can also be played via the compatible
HDMI connection. The sound must be fed in additionally.
Both HDMI and DVI use the same HDCP copy •
protection method.
Supported video signal:
576p, 480p, 1080i, 720p, 1080p
See page 22 for PC signal compatibility.
YPbPr (Component connection)
Example of connectable devices
E VCR E DVD E Blue-ray player/recorder
You will enjoy accurate colour reproduction and high
quality images through the (YPbPr) when connecting a
DVD recorder or other recording equipment.
COMPONENT
19”
26”
32”
42”