Sharp LC-26SH7E - Watching TV; Daily Operations and Remote-Free Use
Sharp LC-26SH7E
29 pages
Loading...
Watching TV
Daily operation
Turning on/off the power
Press B on the TV.
Switch it off by pressing B on the TV.
MENU
Changing channels
With P<>:
YPbPr
P
Standby mode
E
To standby mode
If the TV set is switched on, you can switch it to
standby by pressing B on the remote control.
E
Switching on from standby
From standby, press B on the remote control.
TV indicator status
B indicator
Status
Off Power off
Green Power on
Red Standby
NOTE
If you are not going to use this TV for a long period of •
time, be sure to remove the AC cord from the power
outlet.
A small amount of electric power is still consumed even •
when B is turned off.
Selecting external video source
Once the connection is made,
press b to display the INPUT SOURCE screen,
and then press <> to switch over to the appropriate
external source with OK
INPUT SOURCE
YPbPr
AV
SCART
PC
HDMI
TV
19”
INPUT SOURCE
AV
SCART 1
PC
HDMI 1
SCART 2
HDMI 2
TV
HDMI 3
26” / 32” / 42”
32”
42”