Sharp LC-26SH7E - SCART and S-Video Connections
Sharp LC-26SH7E
29 pages
Loading...
SCART connection
Example of connectable devices
E Decoder
E
When using the SCART 1
Full SCART, which transmits RGB, S-Video and CVBS
in, and CVBS tuner out.
SCART
SCART 1
19”
26”
32”
42”
Example of connectable devices
E VCR E DVD recorder
E
When using the SCART 2
Half SCART, which transmits S-Video or CVBS in, and
CVBS monitor out.
SCART 2
26”
32”
42”
Connecting external devices
NOTE
In cases when the decoder needs to receive a signal •
from the TV, make sure to select the appropriate input
source.
Do not connect the decoder to the SCART 2.•
You cannot connect the VCR with Decoder using a fully •
wired SCART cable under the SCART 2 source.
S-Video connection
E VCR E DVD E Blu-ray player/recorder
E Game concole E Camcorder
You can use the S-Video when connecting to a game
console, camcorder, a DVD recorder and some other
equipment.
26”
32”
42”