Sharp LC-26SH7E - Specification
Sharp LC-26SH7E
29 pages
Loading...
Appendix
Item
19o LCD COLOUR TV,
Model: LC-19SH7E
26o LCD COLOUR TV,
Model: LC-26SH7E
32o LCD COLOUR TV,
Model: LC-32SH7E
LCD screen size
19o diagonal 26o diagonal 32o diagonal
Number of dots 3,147,264 dots
(1366 g 768 g 3 dots)
3,147,264 dots
(1366 g 768 g 3 dots)
3,147,264 dots
Video Colour System PAL/SECAM/NTSC 3.58/NTSC 4.43/PAL 60
TV
Function
TV-Standard Analogue CCIR (B/G, I, D/K, L/L’)
Digital DVB-T (2K/8K OFDM)
Receiving
Channel
VHF/UHF ATV : IRA-E69, DVB-T : E5-E69
CATV S-band, S1–S41ch
TV-Tuning System Auto Preset 999 ch, Auto Label, Auto Sort
STEREO/BILINGUAL NICAM/A2
Viewing angles H : 170° V : 160° H : 160° V : 150° H : 176° V : 176°
Audio amplifier
3W g 2 5W g 2 5W g 2
Speaker
(128.8 mm g 40.2 mm) g 2 (164.5 mm g 42 mm) g 2 (164.5 mm g 42 mm) g 2
Rear
Antenna
UHF/VHF 75 q
RS-232C 3 pin connector (For service only)
SCART 1 SCART (AV input, Y/C input, RGB input, TV output )
SCART 2
(Only for 26” and 32”)
SCART (AV input, Y/C input, monitor output [analogue source - ATV, SCART 1, SIDE AV;
digital source - DTV] )
PC IN D-sub 15 pin (AV input), Ø 3.5mm jack (Audio input)
Component Y/Pb(Cb)/Pr(Cr), RCA pin (L/R)
SPDIF Digital audio output
AUDIO OUT RCA pin (L/R)
AV OUT (Only for 19”) RCA pin (AV output)
HDMI 1
HDMI 2 (Only for 26” and 32”)
Side
C. I. (Common Interface) EN50221, R206001
Headphones Ø 3.5mm jack (Audio output)
AV IN RCA pin (AV input).
S-VIDEO ( [Y/C input], Only for 26” and 32”)
HDMI 3 (Only for 32”)
OSD language English, German, French, Italian, Dutch, Spanish, Greek, Portuguese, Swedish, Finnish,
Russian, Polish, Turkish, Hungarian, Czech, Slovak, Danish, Norwegian, Estonian, Latvian,
Lithuanian, Slovenian, Bulgarian, Croatian, Romanian, Serbian, Ukrainian, Gaelic.
Power Requirement AC 220–240 V, 50 Hz
Power Consumption 45W (Standby < 0.3W)
(Method IEC62087)
55W (Standby < 0.3W)
(Method IEC62087)
135W (Standby < 0.3W)
Weight 3.8 kg (Without stand),
4.0 kg (With stand)
7.3 kg (Without stand),
8.4 kg (With stand)
11.0kg (Without stand),
12.4 kg (With stand)
Operating temperature
0°C to k40°C