Sharp LC-65D90U - Specifications
Sharp LC-65D90U
167 pages
Loading...
LC-65D90U
5
Item Model: LC-65D90U
TV
Function
American TV Standard ATSC/NTSC System
VHF/UHF
VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-125ch
Audio multiplex BTSC System
Terminals
AV in, COMPONENT in
INPUT 2
AV in, COMPONENT in
INPUT 4
HDMI in with HDCP
ANALOG ANTENNA
75 Unbalance, F Type for VHF/UHF/CATV in × 1
INPUT 3
S-VIDEO in, AV in
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement
AC 120 V, 60 Hz for North America
AC 110–240 V, 50/60Hz for others
Power Consumption
Weight
Accessories Operation manual ( 1), Remote control unit ( 1), AC cord ( 1), "AAA" size
battery ( 2), Cable clamp ( 4), G-LINK cable ( 1), Stand hole cover ( 2)
TV-standard (CCIR)
Receiving
Channel
Rear
INPUT 1
As par
ovement
without
deviations fr
om these values in individual units.
LCD panel 65" Advanced Super View & BLACK TFT LCD
Number of dots 6,220,800 dots (1920 1080 3 dots)
Brightness 450 cd/m
2
Viewing angles H : 170° V : 170°
Audio out 10W × 2
MONITOR/REC OUT
S-VIDEO out, AV out
610 W
174.2 lbs./79.0 kg (TV stand speaker)
G-LINK
Ø 3.5mm jack
INPUT 5 Audio in, DVI-I in with HDCP
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
2-69ch
Digital cable
(64/256 QAM)
1-135ch
DIGITAL ANTENNA
75 Unbalance, F Type× 2 (for Digital Air × 1/Digital Cable in × 1)
DIGITAL AUDIO OUTPUT
Optical Digital audio output ×
××
1 (PCM/Dolby Digital)
i.LINK
IEEE1394 × 2 with DTCP
CableCARD slot
68 pin PCMCIA × 1
156.6 lbs./71.0 kg (TV speaker)
159.9 lbs./72.5 kg (TV stand)
Dimension
(W H D) (in inches)
61
/
8
/
32
8
(TV stand speaker)
Operating temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)