Sharp LC-65LE654U
106 pages
Loading...
CONFIDENTIAL – DO NOT COPY
Page 2-1
File No. SG-0000351
Chapter 2 Specification
1. TFT LCD CHARACTERISTICS
TFT-LCD SKD model T650HVN05.502
Item Specification
Panel T650HVN05.502
Display Pixels 1428.48 (H) x 803.52 (V)
Active Screen Size 65.00 inch
Color Depth 10-bit, 1.07B
Pixel Pitch 0.744 (H) x 0.744 (W) mm
Luminance of White (cd/m
2
) 350 (Typical); 280(Min) (cd/m
2
Contrast Ratio 4000 :1 (TYP)
x 0.292
White
y 0.339
x
0.661
Red
y
0.323
x 0.269
Green
y 0.593
x
Color
Coordinates
Typical
Blue
y
2. Input Connectors
USBX1, HDMIX3 with HDCP (CEC, 1 ARC, 1 MHL), RCAX1 (Component), 1x
Composite Video and Stereo Audio (Shared to Component),
Tuner, 1x Stereo RCA
Jack(R/L) (with Component-RCA & Composite-RCA),
Ethernet X1
3. Output Connectors
SPDIF Out (Optical Audio),
1x Stereo RCA (R/L)
4. Power Supply
Input voltage: 120Vac, 60Hz
Input current: 2.2 A
Power consumption (w/set): 240W (max), with audio full output
Standby (w/set): <0.5W (at 120Vac input)
5. Speaker
Output 10W (max) X 2(6)