Utilitech EFCWJ10-L - User Manual
Utilitech EFCWJ10-L
15 pages
Loading...
Español p. 31
Français p. 16
Serial Number
Purchase Da
te
ATTACH YOUR RECEIPT HERE
Lowes.com
Questions, problems, missing par
ts? Before returning to your retailer, call our
customer service department 1-866-994-4148, 8 a.m. - 8 p.m., EST, Monday - Friday.
Utilitech & UT
Design
®
are registered
trademarks of LF
, LLC. All rights reserved.
AB15905
ITEM #0752650
1HP
CONVERTIBLE
JET PUMP
MODEL
#EFCWJ10-L
®
Questions and Answers
  • N
    nicole99Aug 6, 2025
    What to do if Utilitech Water Pump will not deliver water or develop pressure?
    • V
      Vincent RobertsAug 6, 2025
  • M
    myersaprilAug 14, 2025
    How to fix Utilitech Water Pump with little or no discharge?
    • T
      Terry TerryAug 14, 2025
      If your Utilitech Water Pump has little or no discharge, there are several things to check. Begin by priming the pump according to the instructions. Ensure the suction lift isn't too high or long; move the pump closer to the water source, keeping the lift under 25 ft for shallow wells and under 90 ft for deep wells. Inspect the suction line for holes or air leaks and repair or replace it, using pipe tape and sealing compound. Also, make sure the foot valve or suction line is submerged deep enough in the water. If the foot valve is too small, replace it with one that matches the piping or is one size larger. Verify that the voltage switch matches your power supply (115V or 230V). Lastly, check for a leaking casting gasket and replace it if necessary.
  • J
    Joseph LongAug 21, 2025
    What to do if Utilitech Water Pump will not start or run?
    • L
      Lisa GriffinAug 21, 2025
      If your Utilitech Water Pump won't start or run, begin by verifying that the voltage switch matches your power supply (115V or 230V). Check for a blown fuse or open circuit breaker and replace the fuse or close the breaker. Inspect the wiring for looseness or breaks; tighten connections or replace broken wiring. If a stone or foreign object is lodged in the impeller, disassemble the pump and remove it. Finally, if the thermal overload has opened the circuit, allow the unit to cool down and restart it after identifying the cause of the overload.
  • R
    Roger MullinsAug 28, 2025
    Why does Utilitech Water Pump vibrate and/or make excessive noise?
    • W
      William HuynhAug 28, 2025
Summary
Package Contents
Safety Information
Preparation
General Pump Information
Typical Pump Setup
Illustrates common installation scenarios for shallow and deep wells.
Shallow Well Installation
Deep Well Installation
Pump Electrical Connections
Wiring Pressure Switch
Details on connecting the pressure switch to the motor and ensuring proper grounding.
Motor Switch Settings
Guidance on configuring the motor for 115V or 230V operation.
Pump Priming
Care and Maintenance
Troubleshooting
Warranty
Limited Warranty
Outlines the terms and duration of the limited warranty for material and workmanship.
Replacement Parts
Overview
Function Description:
Important Technical Specifications:
  • Power: 1 HP (Horsepower)
  • Model Number: EFCWJ10-L
  • Item Number: 0752650
  • Pressure Switch: Equipped with a 30/50 PSI pressure switch. The tank air pressure must be set at 28 PSI (2 PSI lower than the "cut-in" pressure of the switch) when there is no water in the tank.
  • Wiring: Requires a separately fused, grounded line with a minimum capacity of 15 amps. A non-fused breaker at recommended amperes can also be used. Specific wire sizes (copper) and fuse sizes (amps) are provided in a chart based on the distance from the motor to the meter for both 115V and 230V single-phase motors. For example:
    • 0-50 Ft.: 12 AWG (115V), 14 AWG (230V); Fuse Size: 30 Amps (115V), 15 Amps (230V)
    • 50-100 Ft.: 12 AWG (115V), 14 AWG (230V); Fuse Size: 30 Amps (115V), 15 Amps (230V)
    • 100-150 Ft.: 10 AWG (115V), 12 AWG (230V); Fuse Size: 30 Amps (115V), 15 Amps (230V)
    • 150-200 Ft.: 8 AWG (115V), 12 AWG (230V); Fuse Size: 30 Amps (115V), 15 Amps (230V)
    • 200-300 Ft.: 6 AWG (115V), 10 AWG (230V); Fuse Size: 30 Amps (115V), 15 Amps (230V)
  • Well Depth (Lift):
    • Shallow wells: 0-25 ft. lift (ejector bolts to pump). Suction lift should be less than 25 ft.
    • Deep wells: 0-70 ft. lift (ejector installed in the well, well inside diameter 4 in. or more). Suction lift should be less than 90 ft.
Usage Features:
  • Motor Switch Settings: Users must ensure the motor's wires are correctly attached to the control panel for the selected voltage (115V or 230V).