Vatech PHT-30CSS - 14. Technical Specifications
Vatech PHT-30CSS
196 pages
Loading...
14. Technical Specifications
vatech A9 (Model name: PHT-30CSS) User Manual 147
English
14.2 Technical Specifications
14.2.1 X-ray Generator Specifications
Specifications
Item Description
Generator
Model DG-07F23T4
Rated output power 1.0 kW
Inverter model
name
INV-23
Type Inverter
Normal/
Pulse
kVp 60 kV ~ 99 kV (1 kV increment)
mA
4 mA ~ 12 mA (for 60 kV ~ 80 kV)
4 mA ~ 10 mA (for 60 kV ~ 99 kV)
(0.1 mA increment for CBCT, 1 mA
increment for PANO and CEPH)
Cooling
Thermal protect
(fan cooling ≥ 35 (95 °F))
Total filtration Min. 2.5 mmAl
Default filtration 1.0 mm Al
Added filtration
1.5 mm Al (Fixed)/PANO and CEPH
mode
1.5 mm Al (Fixed) + 3.0 mm Al
(Automatically added)/CBCT mode
Tube
Manufacturer
Canon Electron Tubes & Devices
Model D-054SB (Stationary Anode type)
Focal spot size 0.5 mm
Target Angle 5 degree
Inherent Filtration At least 0.8 mm Al equivalent at 50 kV
X-ray Coverage 75 mm x 380 mm at SID 550 mm