Vatech PHT-30CSS - Page 176
Vatech PHT-30CSS
196 pages
Loading...
15. Appendices
176 vatech A9 (Model name: PHT-30CSS) User Manual
Phenomeno
n
Basic EMC
standard or
test
method
Operating
mode
Port tested Test Voltage
Test
level/requirem
ent
ons
Equipment
Electrical
Fast
Transient/Bu
rst Immunity
EN 61000-4-
4:2012
IEC 61000-4-
4:2012
IDLE mode
CT mode
PANO mode
CEPH mode
AC Mains
AC 100 V, 50 Hz
AC 100 V, 60 Hz
AC 220 V, 60 Hz
AC 230 V, 50 Hz
AC Line: ± 2 kV
Signal: ±1 kV
100 kHz
repetition
frequency
Surge
Immunity
EN 61000-4-
IEC 61000-4-
IDLE mode
CT mode
PANO mode
CEPH mode
AC Mains of
the power
supply unit
AC 100 V, 50 Hz
AC 100 V, 60 Hz
AC 220 V, 60 Hz
AC 230 V, 50 Hz
Line to Line
± 0.5 kV, ± 1 kV
Line to Ground
± 0.5 kV, ± 1
kV, ± 2 kV
Immunity to
Conducted
Disturbances
Induced by
RF fields
AC Mains
AC 100 V, 50 Hz
AC 100 V, 60 Hz
AC 220 V, 60 Hz
AC 230 V, 50 Hz
AC Line &
Signal:
3 V, 0.15-80
MHz
6 V in ISM
bands
Between 0.15
MHz and 80
MHz
80% AM at 1
kHz
Hand piece
cable
Power
Frequency
Magnetic
Field
Immunity
Enclosure
AC 100 V, 50 Hz
AC 100 V, 60 Hz
AC 220 V, 60 Hz
AC 230 V, 50 Hz
30 A/m
50 Hz & 60 Hz
Voltage dips
AC Mains of
the power
supply unit
AC 100 V, 50 Hz
AC 100 V, 60 Hz
AC 220 V, 60 Hz
AC 240 V, 50 Hz
AC 240 V, 60 Hz
0 % U