Vissani 30BLC19PRT - Installation Planning and Venting
Vissani 30BLC19PRT
40 pages
Loading...
7 HOMEDEPOT.COM
Please contact 1-855-847-7264 for further assistance.
Pre-Installation (continued)
PLANNING INSTALLATION
Number of people required: 1
Before installation, measure all distances to ensure the proper
position of the range hood (A).
The minimum distance (1) from the cooking surface to the
range hood is 24 in. (609 mm). If your range species a
different distance, use the greater distance of the two. For best
performance, this distance (1) should not exceed 30 in. (762
mm).
Dimension (2) should be at least 30 in. (762 mm). The range
hood should be approximately the same size as the cook top.
If the bottom of the cabinet (3) above the location where the
range hood is to be installed is recessed, attach appropriately
sized wood ller strips (4) on each side using wood screws.
Screws are provided to secure the range hood to most types
of cabinets, but consult a qualied installer to verify that the
supplied screws are suitable for your cabinets.
Put a thick, protective covering over your counter, cooktop, or
range to protect it from damage and dirt during installation.
Remove any hazardous objects around the area.
WARNING: Always wear safety goggles and gloves during
installation.
VENTING OPTIONS
cabinet bottom or back wall, depending on the direction of venting chosen.
Top Venting
Centerline
14 - 15/16 in. (37.9 cm)
7 in. (17.8 cm)
3 -1/4 in. (8.3 cm)
1 - 1/2 in. (3.8 cm)
4 - 9/16 in. (11.5 cm)
10 in. (25.4 cm)