Circutor CVM-A1000 - Page 186
Circutor CVM-A1000
378 pages
Loading...
The parameter selected is indicated in white.
>
<
>
<
1
Conguration
values
Previous
Next
Conrm
and save
Delete
parameter
Back
Main
menu
Delete
character
Figure 268: Setup menu : Current transformer ratio
When programming the Primary current and the Primary neutral current:
Primary current:
For /5A and /1A secondary current: Maximum value: 10000.
For MC type secondary current: Maximum value: 1500.
Minimum value: 1.
Only 3 values may be congured in the CVM-A1x00-FLEX version: 100 A, 1000 A and
10000 A.
Primary neutral current:
Maximum value: 10000.
Minimum value: 1.
When programming the Secondary current:
To select a 1A secondary.
To select a 5A secondary.
To select an efcient MC type transformer (/0.250 A)
When programming the secondary neutral current:
To select a 1A secondary.
To select a 5A secondary.