Goodwe GW9600A-ES - 2.4.8 Battery BMS Connection
Goodwe GW9600A-ES
52 pages
Loading...
28
User Manual V1.6-2022-01-05 02 Installation Instructions
Step 2
1
2.4.8 Battery BMS Connection
There are two serial communication options for the battery BMS (Battery management system)
of the A-ES series:
- Controller Area Network (CAN) 1 communication (e.g., for BYD battery)
- RS-485 communication (‘485 network’) (e.g., for LG battery)
Select the corresponding communication according to the battery type installed.
The BMS uses a #22 AWG, 600V insulated cable.
Run the cables through the BMS conduit
port. Tighten conduit tting of BMS port.
For CAN1 battery, for example BYD, please connect BMS cables to
CAN1 terminals as shown in position 2 in the gure.
For LG battery, please connect BMS cables to 485-1 terminals and connect enable signal
cables to LG _EN+ & LG_EN- as shown in position 1 and 3 in the gure.
Cable Terminal
NC
LG_EN+
LG_EN-
485-1A
485-1B
NC
CAN_H
EN GND
ENABLE_H
RS485_H
RS485_L
CAN_L
A-ES Connector LG Battery Connector
Use the correct wire ferrule from the accessory box. Crimp the ferrule
onto the conductor core tightly, as shown below.
Note:
Make sure the cable jacket is not
locked within the wire ferrule’s
crimped section. It is not necessary
to utilize a wire ferrule if using a solid
(non-stranded) conductor, just remove
the insulation.
Step 1
Step 3
EMS CAN1
A
485-1 485-2 Meter
BABA B
1)CAN_H
2) EN GND
3) ENABLE_H
4) RS485_H
5) RS485_L
6) CAN_L
DRY+
DRY-
+12V