HP StorageWorks XP20000/XP24000 - Disk Array - Mechanical Vibration Specifications; XP24000 DKC Power Specifications for 30-Amp, 50 or 60 Hz, Single-Phase; XP24000 DKC Power Specifications for 50-Amp, 50 or 60 Hz, Single-Phase; XP24000;XP20000 AC Line Voltage Requirements
HP StorageWorks XP20000/XP24000 - Disk Array
66 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
To Previous Page IconTo Previous Page
Loading...
Noncondensing relative humid-
ity (RH)
Humidity range type
5% to 95%Shipping and storage humidity range (product packed in factory packing)
Mechanical vibration specifications
Maximum operating acceleration is 0.05G at a frequency range of 10 to 300 Hz.
XP24000/XP20000 AC line voltage requirements
Each DKC or DKU has two or four power cords. In case of a failure of the power source for one cord,
the power requirements, and therefore the current requirement for the remaining power cord, will
double.
For details about cabling and connectors, current requirements, and other electrical specifications,
see the HP StorageWorks Disk Array Site Preparation Guide.
Table 8 XP24000 DKC power specifications for 50-amp, 50 or 60 Hz, single-phase
240 VAC
50 Hz
230 VAC
50/60 Hz
220 VAC
50 Hz
208 VAC
60 Hz
200 VAC
50/60 Hz
Parameter
22222
Number of
power cords
50A50A50A50A50A
Recommended
circuit breakers
22222
Number of
circuit breakers
Table 9 XP24000 DKC power specifications for 30-amp, 50 or 60 Hz, single-phase
240 VAC
50 Hz
230 VAC
220 VAC
50 Hz
208 VAC
60 Hz
200 VAC