MULTISPAN UTC-1202G - Installation Guidelines Manual
MULTISPAN UTC-1202G
8 pages
Loading...
UTC - 1202G
POWER SUPPLY
TEMPERATURE CONTROLLER
Supply voltage
Power consumption
(VA RATING)
Approx 4VA @ 230V AC MAX
100 to 270V AC, 50-60Hz
Input Types
Resolution
Indication
Input
Range
0 to 600°C
0.0 to 400.0°C
0 to 1200°C
-50 to 400°C
0.0 to 500.0°C
-50.0 to 400.0°C
J
J.1
K
PT-100
K.1
PT.1
J,K,PT-100 = 1°C
±1% of FSD ± 1°C
J.1,K.1,PT.1 = 0.1°C
Display
Heating
Size
Keys
Cooling
Panel Cutout
Upper: 4 digit, 7 segment, 0.70”
1) PID control with Auto-Tuning
1) BL.TP (Blower Time Proportional)
Lower: 4 digit, 7 segment, 0.50”
2) (TP) Time Proportional
2) ON-OFF control
96 (H) x 96 (W) x 52 (D) mm
SET, INC, DEC, ENT
92 (H) x 92 (W) mm
TECHNICAL SPECIFICATION
INPUT SPECIFICATION:
DISPLAY AND KEYS:
DIMENSION:
CONTROL METHOD:
TERMINAL CONNECTION
PV = Process value
SV = Set Value
Accuracy
3) ON-OFF control
11
3-Wire RTD
2-Wire RTD
Thermocouple
Install jumper
when using
2 Wire RTD
Sensor Input
MECHANICAL INSTALLATION
96
Outline Dimension (mm)
Panel Cutout
Dimension (mm)
ENT
SET
UTC 1202G
TUNE
ºC
PV
SV
150.0
ENVIRONMENT CONDITION:
Relative Humidity
Operating Temp.
0°C to 55°C
UP to 95% RH
(non-condensing)
Display Color:
Upper : White Or Red
Lower : Green
OUTPUT SPECIFICATION :
Relay
Relay Type
Rating
2 nos.
1 C/O , (NO-C-NC)
10A, 230V AC / 28 V DC
Relay Output
SSR Drive Output
Output Signal
12V DC, 30mA DC
(ON-OFF Condition)
Relay 1 Parallel to SSR
1
NC
C
NO
T/C
RELAY-1
!
L
N
O/P
S.S.R
RTD
100
270V AC