Onkyo TX-SR500/E - Service Procedures; Replacing the Fuses; Safety Check; Voltage Selector Setting
Onkyo TX-SR500/E
44 pages
Loading...
4. Memory Preservation
This unit does not require memory preservation batteries. A
built-in memory power back-up system preserves the contents
of the memory during power failures and even when the unit is
unplugged. The unit must be plugged in order to charge the
back-up system.
The memory preservation period after the unit has been
unplugged varies depending on climate and placement of the
unit. On the average, memory contents are protected over a
period of a few weeks after the last time the unit has been
unplugged. This period is shorter when the unit is exposed to a
highly humid climate.
2. To initialize the unit
This device employs a microprocessor to perform various
functions and operations. If interference generated by an external
power supply, radio wave, or other electrical source results in
accident which causes the specified operations and functions to
operate abnormally.
To perform a result, please follow the procedure below.
1.Press and hold down the VIDEO-1 button, then press the
STANDBY/ON button.
2.After "clear" is displayed, the preset memory and each
mode stored in the memory, such as surround, are
initialized and will return to the factory setting.
3. Safety-check out
(Only U.S.A. model)
After correcting the original service problem, perform the
following safety check before releasing the set to the customer.
Connect the insulating-resistance tester between the plug of power
supply cord and screw on the back panel.
Specifications: 3.3Mohm+/-10% at 500V.
1. Replacing the fuses
This symbol located near the fuses indicates that the
fuse used is fast operating type. For continued protection against
fire hazard, replace with same type fuse. For fuse rating refer to
the marking adjacent to the symbol.
Ce symbole indique que le fusible utlise est a rapide.
Pour une protection permanente, n'untiliser que fusibles de
meme type. Ce darnier est la qu le present symbol est
appse.
CIRCUIT NO. PART NO. DESCRIPTION
Note: <D>:120V model only
<O>: Other models except 120V model
<T>: Asian model only for 230V
<R>: Chinese model only
<Q>: Hongkong model only
<A>: Australian model only
F6901, 252198 or 8A-UL or