Sharp CD-DVD500H - Specifications
Sharp CD-DVD500H
76 pages
Loading...
ENGLISH
74
CD-DVD500H
General
Power source AC 230 V, 50 Hz
Power consumption Power on: 255 W
Power stand-by: 0.6 W (*)
Dimensions Width: 270 mm (10-11/16")
Height: 330 mm (13")
Depth: 372 mm (14-11/16")
Weight 8.8 kg (19.4 lbs)
(*) This power consumption value is obtained when the demonstration mode is can-
celled in the power stand-by mode. Refer to page 14 to cancel the demonstration
mode.
Amplifier
Output power
Front speakers
(Main)
RMS
: 60 W (30 W + 30 W) (10
% T.H.D., 1 kHz)
Front speakers
(Subwoofer):
RMS
80 W (40 W + 40 W)
(10
% T.H.D., 100 Hz)
Centre speaker:
30 W
(10
% T.H.D., 1 kHz)
Surround speakers:
40 W (20 W + 20 W)
% T.H.D., 1 kHz)
Output terminals Front speakers (Main): 8 ohms
Front speakers (Subwoofer): 6 ohms
Centre speaker: 6 ohms
Surround speakers: 8 ohms
Subwoofer (Pre-out): 10 kohms
Headphones: 16 - 50 ohms (recommended; 32 ohms)
Audio Digital Out: Optical
Input terminals Video/auxiliary (Audio Input): 500 mV/47 kohms
Specifications
As part of our policy of continuous improvement, SHARP reserves the right to make
design and specification changes for product improvement without prior notice. The
performance specification figures indicated are nominal values of production units.
There may be some deviations from these values in individual units.
References
Specifications
DVD/CD player
Signal system NTSC/PAL
Supported disc types
DVD (Region number 2, ALL), audio CD, CD-R, CD-RW
Video output Output socket: SCART
Output levels: 0.7 Vp-p (75 ohms RGB output)
1.0 Vp-p (75 ohms composite output)
Video signal Horizontal resolution: 500 lines
S/N ratio: 60 dB
Audio signals Frequency characteristics:
Linear PCM DVD: 4 Hz to 22 kHz (48 kHz sampling)/
4 Hz to 44 kHz (96 kHz sampling)
CD: 4 Hz to 20 kHz
S/N ratio: 96 dB 1 kHz (CD)
Dynamic range: 96 dB (Linear PCM DVD)
96 dB (CD)
Total harmonic distortion ratio: 0.006 % maximum
Tuner
Frequency range FM: 87.5 - 108 MHz
AM: 522 - 1,620 kHz
Cassette deck
Frequency response 50 - 14,000 Hz (Normal tape)
Signal/noise ratio 55 dB (TAPE 1, playback)
50 dB (TAPE 2, recording/playback)
Wow and flutter 0.25 % (WRMS)