Sharp LC-32LE700E - Chapter 6. Troubleshooting Table; Troubleshooting Guide
Sharp LC-32LE700E
164 pages
Loading...
6 – 1
LC32LE700E
ServiceManual
CHAPTER 6. TROUBLESHOOTING TABLE
[1] TROUBLESHOOTING TABLE
<POWER BLOCK: 32 inch models>
Is the wire harness in the unit properly connected? NO Reconnect and recheck the wire harness.
YES
Are F7001 and F7002 normal? NO Are L7004, L7001,L7002,BD7001 etc. faulty?
Check if the peripheral circuits are short-circuited.
YES
Is BU+5V supplied from pin(11) of connector CN7003 when the
power switch is turned off?
NO Check the peripheral circuits,
IC7101, T101, C7401, C7403, PC7008, etc .
Is the PS_ON signal sent to pin(10) of connector CN7003 when
the power switch is turned on
NO Check pin(59) of IC2002(UCON) on MAIN PWB.
Is the AC_DET signal sent to pin(9) of connector CN7003 when
the power switch is turned on?
NO Check the peripheral circuits,PC7007, Q7004, PC7002,etc.
Is a DC voltage of approx. 400V applied to both ends of C7015? NO Does the PFC circuit normally work?
(Check IC7002, L7003, TH7001, IC7001, Q7005, Q7006etc. and
the peripheral circuits.)
Is UR13V supplied from pins(1-4) of connector CN7003 when the
power switch is turned on?
(T7002, D7051, L7051, PC7001)
Is PNL12V supplied from pins(1-2) of connector CN7004 when
NO Check the peripheral circuits (U7053, etc )
Is 144V supplied from pins(2,4,6) of CN7007 and