Sharp LC-32LE700E - Chapter 1. Specifications; Specifications Details
Sharp LC-32LE700E
164 pages
Loading...
1 – 1
LC32LE700E
ServiceManual
CHAPTER 1. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS
1. LC-32LE700E/RU/S, LU700E/S, LX700E/RU, LC-40LE700E/RU/S, LU700E/S, LX700E/RU
Item
LCD COLOUR TV (32"), LC-32LE700E,
LC-32LU700S
LCD COLOUR TV (40"), LC-40LE700E,
LC-40LU700S
LCD panel
Advanced Super View & BLACK TFT
LCD (32")
LCD (40")
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 x 1,080)
TV function
TV-standard
Analogue CCIR (B/G, I, D/K, L/L")
Digital DVB-T (2K/8K OFDM), DVB-C
Receiving
channel
VHF/UHF
IR A ch_E69 ch (Digital), E2_E69 ch, F2_F10 ch, I21_I69 ch, IR A_IR J ch
CATV
Hyper-band, S1_S41 ch
TV-tuning system
Auto Preset 999 ch (non-Nordic [DTV]), Auto Preset 9999 ch (Nordic [DTV]),
Auto Preset 99 ch (ATV), Auto Label, Auto Sort
STEREO/BILINGUAL NICAM/A2
Audio amplifier 10 W x 2
Speaker (35 mm x 100 mm) x 2
Terminals
Antenna
UHF/VHF 75
Din type (analogue & digital)
RS-232C D-Sub 9 pin male connector
EXT 1 SCART (AV input, Y/C input, RGB input, TV output)
EXT 2 SCART (AV input/monitor output, Y/C input)
EXT 3 COMPONENT IN (Y/P
B
(C
B
)/P
R
(C
R
), RCA pin (AUDIO R/L))
EXT 4 15 pin mini D-sub
HDMI 1 (EXT 5) HDMI
HDMI 2 (EXT 6) HDMI
HDMI 3 (EXT 7) HDMI
HDMI 4 (EXT 8) HDMI
EXT 9 RCA pin (AV input)
USB USB
HDMI 2/PC AUDIO (R/L) Ø 3.5 mm jack*
DIGITAL AUDIO OUTPUT Optical S/PDIF digital audio output
C. I. (Common Interface) EN50221, R206001
OUTPUT
RCA pin (AUDIO R/L)
Headphones Ø 3.5 mm jack (audio output)
OSD language
Czech, Danish, Dutch, English, Estonian, Finnish, French, German, Greek,
Hungarian, Italian, Latvian, Lithuanian, Norwegian, Polish, Portuguese,
Russian, Slovak, Slovene, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian
Power requirement
AC 220_240 V, 50 Hz
Power consumption (method IEC62087) 93 W (0.2 W standby) 133 W (0.2 W standby)