Circutor CVM-A1000 - Page 302
Circutor CVM-A1000
378 pages
Loading...
When programming the Zero and the Full-scale value:
Zero is the value for which you have the start of the analogue output, 0 or 4mA.
The Full-scale is the value for which you have the end of the analogue output, 20mA.
Zero Value:
Maximum and Minimum value: Table 34
Full-scale:
7�4�4�- MODBUS COMMUNICATIONS
The address of the Modbus memory map depends on the position of the expansion module in
the device.
Slot 1 will be the position of the expansion module installed just behind the standard device,
and Slot 2 the next position...
As the maximum number of expansion modules that can be connected to the device is 4, there
will only be 4 slots.
7�4�4�1�- Programming analogue outputs
The following functions are implemented for these variables:
Function 0x04: reading registers.
Function 0x10: Writing multiple registers.
Table 131: Modbus memory map: Analogue outputs, expansion modules (Table 1)�
Conguration of analogue outputs
Configuration variable
Valid data window
Default value
Variable code Table 32 and Table 33 0
Scale
0: 0 to 20 mA
1: 4 to 20 mA
2: 0 to 10 V