FlexRadio Systems FLEX-5000A - Page 181
FlexRadio Systems FLEX-5000A
222 pages
Loading...
O P E R A T I O N C H A P T E R 6
1. Follow the Power Up Procedure, described on page 156. Then click the Start button (14). Set
the following controls as specified in Table 13.
Table 13: Initial Control Values for Digital Mode Operation
Ctrl Value
Reference to
Figure 155
VFO A 14.09MHz (1)
RX Meter Signal (4)
TX Meter Fwd Pwr (4)
BAND 20 (5)
Mode DIGU (6)
Filter 2.7kHz (7)
VAC On (8)
Display Mode Panadapter (9)
AVG On (9)
PEAK Off (9)
MultiRX Off (10)
SPLT Off (12)
XIT Off (12)
RIT Off (12)
MUT Off (17)
ATU/BYP ATU (if applicable) (20)
AF 50 (21)
AGC-T 70 (22)
Drive 25 (23)
AGC Med (24)
Preamp On (25)
SQL Off (26)
RX2 Off (if applicable) (29)
2. Ensure that on the PowerSDR Setup Form Cat Control is enabled (see page 125). Also check
that VAC (8) is enabled (if VAC is auto-enabled on the Setup Form (see page 93) it will
automatically be enabled when DIGL, DIGU or DRM (6) modes are selected).
3. Start up your digital mode program and ensure its CAT control and sound card selection are
configured to connect to PowerSDR. If so, your digital mode programs frequency should
correspond to PowerSDRs VFO frequency and it should be receiving Audio from PowerSDR. Use
the RX Gain (8) control to adjust the audio level going to your digital mode program (instead
of the AF (21) ).
4. In the Antenna Form (38) choose Simple complexity level and set RX1 to ANT1 (see page
149 for more on the Antenna Form). Connect a 50 ohm dummy load to the ANT 1 antenna