Hitachi CP-AX3505 - User Manual
Hitachi CP-AX3505
116 pages
Loading...
1
Projector
CP-AX2505/CP-AX3005/CP-AX3505
CP-AW2505/CP-AW3005
User's Manual (detailed)
Operating Guide
Thank you for purchasing this projector.
►Before using this product, please read all manuals for this
product. Be sure to read “Safety Guide” rst. After reading them, store them in a
safe place for future reference.
WARNING
• The information in this manual is subject to change without notice.
• The illustrations in this manual are for illustrative purposes. They may differ
slightly from your projector.
• The manufacturer assumes no responsibility for any errors that may appear in
this manual.
• The reproduction, transfer or copy of all or any part of this document is not
permitted without express written consent.
NOTE
Various symbols are used in this manual. The meanings of these symbols are
described below.
About this manual
WARNING
CAUTION
This symbol indicates information that, if ignored, could possibly
result in personal injury or even death due to incorrect handling.
result in personal injury or physical damage due to incorrect
handling.
Please refer to the pages written following this symbol.
NOTICE This entry notices of fear of causing trouble.
Other manuals for Hitachi CP-AX3505
Questions and Answers
  • S
    Stacy WillisAug 12, 2025
    What to do if the internal temperature is rising in my Hitachi CP-AX3505 Projector?
    • J
      James SweeneyAug 13, 2025
  • S
    Suzanne WestAug 16, 2025
    What to do if the lamp doesn't light in my Hitachi CP-AX3505 and it may be overheating?
    • D
      David WebsterAug 16, 2025
  • R
    Ricardo MillerAug 20, 2025
    What to do if the cooling fan is not operating in my Hitachi Projector?
    • T
      Tina WoodsAug 20, 2025
  • A
    Ana RamirezAug 25, 2025
    What to do if the button operation is not available on my Hitachi Projector?
      stephenperezAug 25, 2025
      If button operation is not available on your Hitachi Projector, turn on the POWER indicator.
  • L
    lindsaysanchezAug 28, 2025
    How to troubleshoot no input signal on Hitachi Projector?
    • D
      Debra CarterAug 28, 2025
  • R
    Ryan WilsonAug 31, 2025
    What to do if the frequency of the input signal is not within range on my Hitachi CP-AX3505?
    • A
      Anna KentAug 31, 2025
  • C
    Chad MartinSep 4, 2025
    What to do if an improper signal is input to my Hitachi CP-AX3505?
      dswansonSep 4, 2025
  • B
    brendaharrisSep 8, 2025
    What does it mean when my Hitachi Projector is in an on state?
      shannonwillisSep 8, 2025
      Ordinary operations may be performed if your Hitachi Projector is in an on state.
Summary
Setting Up Your Projector
Connecting Devices and Power
Instructions for connecting external sources and the power supply.
Power Management
Turning the Projector On
Step-by-step guide to powering on the projector and initial setup.
Turning the Projector Off
Correct procedure for safely powering down the projector.
Operating the Projector
Image Quality Adjustments
Settings for zoom, focus, keystone, and position.
Menu Navigation and Features
Guide to accessing and using the projector's on-screen menus.
EASY MENU Functions
Key Easy Menu Options
Covers aspect ratio, D-ZOOM, keystone, picture mode, and ECO settings.
OPTION Menu Functions
SECURITY Menu Settings
Presentation Tools
USB Display Connectivity
Connecting and using the projector with Windows and Mac computers.
Maintenance Procedures
Lamp Replacement and Safety
Step-by-step guide for replacing the projector lamp safely.
Filter and Window Care
Instructions for cleaning the air filter and projection window.
Troubleshooting Guide
Understanding Error Messages and Indicators
Interpreting on-screen messages and status indicator lights.
Resolving Common Operational Issues
Diagnosing and fixing problems like no power, no picture, or remote issues.
Hitachi CP-AX3505 Specifications
General IconGeneral
PlacementCeiling
Product typeUltra short throw projector
Product colorWhite
Number of colors16.78 million colors
Projection technology-
Contrast ratio (typical)10000:1
Screen size compatibility60 - 100 \
Projector native resolutionXGA (1024x768)
Projector brightness (economic mode)2214 ANSI lumens
FocusAuto
Digital zoom1.35 x
Focal length range- mm
Lamp power250 W
Light source typeLamp
Service life of light source4000 h
Service life of light source (economic mode)5000 h
Full HDNo
Supported video modes480i, 480p, 576i, 720p, 1080i, 1080p
Analog signal format systemNTSC, NTSC 4.43, PAL, PAL M, PAL N, SECAM
PC in (D-Sub)Yes
Serial interface typeRS-232C
Noise level36 dB
CertificationUL/CUL, FCC PART15 CLASS B, AS/NZS CISPR22 CLASS B, CE, ROHS, GOST-R
Noise level (economic mode)29 dB
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Power sourceAC
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (standby)0.35 W
Power consumption (typical)350 W
Sustainability certificatesRoHS
RMS rated power16 W
Weight and Dimensions IconWeight and Dimensions
Depth360 mm
Width377 mm
Height136 mm