Nikon Eclipse LV100DA-U - Microscope (LV100 DA-U) Specifications
Nikon Eclipse LV100DA-U
115 pages
Loading...
108
Model name
Optical system
Illumination
Built-in power supply
for the illumination
lamp
Focusing mechanism
Eyepiece
Interface
Input ratings
Power cord
ECLIPSE LV100DA-U
CFI60 system (chromatic aberration free infinity optics system)
Episcopic illumination: Built-in type lamp power supply, NCB11, ND4, and ND16 are
installed. (exchangeable)
Specified illuminator:
LV-UEPI2A Motorized Universal Epi Illuminator 2A
Diascopic illumination: Built-in type lamp power supply, fly’s eye lens, NCB11 and
ND8 are installed. (not exchangeable)
Output: One line (epi/dia selection type, simultaneous illumination is
available when used with an external power supply)
Output voltage: 12 VDC, 50 W, 4.4 A maximum
Voltage control range: 1 to 12 V (independent control for epi and dia)
Lamp ratings: 12 VDC, 50 W halogen lamp
Specified lamp: LV-HL50W 12 V 50 W LONGLIFE Halogen Lamp
Specified lamp house: LV-LH50PC Precentered Lamp House
Manual operation type single axis coarse/fine focus knob mechanism
(left side with coarse/fine focus, right side with coarse focus, calibration marking for fine
focus: 1 µm/marking)
Stroke: 40 mm with coarse focus stopper mechanism
Coarse focus knob: 14 mm/revolution
Fine focus knob: 0.1 mm/revolution
10x, field number: 22, 25
UEPI2A connector: for LV-UEPI2A epi illuminator
USB connector: for PC to perform setup work, for the DS-L2 (USB 1.1
compatible)
RS-232C connector: for external light source
LCNT connector: for external power supply for lamp (for simultaneous
illumination)
Input voltage: 100 to 240 VAC ±10%, 50/60 Hz
Rated current: 1.2 A maximum
When the supply voltage is 100 V to 120 V:
UL Listed detachable cord set, 3 conductor grounding Type
SVT, No.18 AWG, 3 m long maximum, rated at 125 VAC
minimum
When the supply voltage is 220 V to 240 V:
Power cord set approved according to EU/EN standards, 3
conductor grounding Type H05VV-F, 3 m long maximum,
rated at 250 VAC minimum
For Japan:
Power cord set approved according to the Electrical Appliance
and Material Safety Law (with the PSE mark)
(3 conductor grounding Type VCTF 3x0.75 mm
, 3 m long
maximum, rated at 125 VAC minimum.)